Sprawy Klubowe

Kraków, 30 październik 2020 roku

Do

Członków i Sympatyków Klubu

Filatelistycznego „Cracoviana”

 

30 października 2020 roku mija 7 miesięcy od zawieszenia przez Zarząd Klubu „Cracoviana” spotkań wymiennych i klubowych organizowanych w pomieszczeniach

Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ulicy Zyblikiewicza 1. Publikując

informację o zawieszeniu spotkań i działalności na klubowej stronie internetowej

w dniu 30 marca 2020 roku, mieliśmy nadzieję, że przerwa w klubowej działalności

będzie trwała do wakacji, a po wakacjach wrócimy, jak dawniej, do klubowych zajęć.

We wrześniu br. pomimo trwającej pandemii, podjęliśmy rozmowy z administracją

Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w sprawie udostępnienia pomieszczeń na

spotkania wymienne. Jednak dynamicznie zmieniające się warunki w tym zwiększanie

się liczby zakażeń oraz wprowadzanie przez Rząd RP kolejnych obostrzeń dotyczących zgromadzeń, sprawa otwarcia działalności klubowej została odsunięta w czasie po raz kolejny. Jak się dzisiaj okazuje była to decyzja słuszna mając na uwadze ochronę zdrowia

naszych członków oraz sympatyków z których większość jest w wiekowej grupie osób o największym ryzyku zachorowań.

Dzisiaj sytuacja pandemiczna jest dramatyczna i nic nie wskazuje na jej poprawę

w najbliższym czasie. A więc w dalszym ciągu zarówno spotkania wymienne jak i prace klubowe są zawieszone i to bezterminowo.

Jak długo potrwa taki stan zawieszenia nikt nie wie. Wiadomo natomiast, że po okresie pandemii nie wrócimy do tego co było. Zmiany będą bardzo duże i obejmą wiele spraw, które są dzisiaj trudno przewidywalne co do kierunków i czasu w którym nastąpią. Żywimy jednak nadzieję, że Klub Filatelistyczny „Cracoviana” przetrwa i pod nowym kierownictwem, może z nowym regulaminem, a przede wszystkim w dotychczasowym miejscu spotkań będzie służył kolekcjonerom, miłośnikom Krakowa. Może warto byłoby poświęcić trochę czasu na przemyślenie różnych koncepcji działalności Klubu, jego roli i znaczenia dla Krakowa, nowych wyzwań i tp.

Klubowa strona internetowa działa pod nazwą www.cracoviana.eu i ona powinna służyć do kontaktów pomiędzy członkami Klubu, do podejmowania coraz to nowych inicjatyw, a przy braku bezpośrednich kontaktów pomiędzy kolekcjonerami służyć sprawom klubowym. Cieszy fakt znacznej liczby wejść na stronę. Mamy ich już 450 tyś. w ciągu istnienia strony nawet w ostatnim czasie z siedmiuset wejściami dziennie.

W 2019 roku Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana” obchodził swoje 50-lecie. Z tej okazji wydano jubileuszowy numer „Filatelisty Małopolskiego” nr 1/2019 (104), w którym znalazła się krótka historia Klubu i jego działalności. Z okazji jubileuszu rodzi się również pytanie czy Kraków ma, a jeśli ma, to jaki pożytek z działalności klubowej. I o tym również warto porozmawiać. Głosem w dyskusji jest artykuł, którego pierwsza część znajduje się na klubowej stronie internetowej w zakładce artykuły.

Z życzeniami zachowania dobrego

zdrowia dla Członków Klubu i jego Sympatyków

Jerzy Duda

Prezes Klubu